Aids Hastalığı Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?
30 Eki, 2021 16:33 tarihinde eklendi

Aids Hastalığı Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Aids Hastalığı Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

HIV virüsünün bağışıklık sistemini etkisiz hale getirmesiyle ortaya çıkan bir hastalık türüdür.

Vücudumuzda bulunan akyuvarlar vücuttaki enfoksıyonlara, virüslere, kanserlere karşı mücadele ederler. HIV ise bu akyuvarları hedef alır. Bazı enfeksiyonlar sonucunda akyuvarlar işlevini yitirir ve ölür. Ölen bu akyuvarlar vücuda büyük zarar vermektedir çünkü artık vücut enfeksiyona, bakteriye, virüse, kansere karşı savaş veremeyecektir bu da bazı hastalıklara hatta ölüme bile neden olmaktadır.

HIV taşıyan kişiler bu enfeksiyonun ilaçlarını kullanması durumunda onlarda AIDS hastalığı görülmez ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirirler.

AIDS Hastalığı Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hastalık hem kadın hem de erkekten bulaşır yani HIV insandan insana bulaşmaktadır. HIV enfeksiyonu korunmasız ilişkilerde bulaşmaktadır. HIV virüsü vücuda girdikten sonra zaman içerisinde çoğalırlar. Vücuda giren virüs seviyesi belirli bir oranı aştığında AIDS hastalık belirtileri görülmeye başlanır.

Hastalık belirtileri şu şekildedir; kişide yorgunluk, halsizlik, ishal problemi, sık sık hasta olma, ağızda beyaz leke şeklinde plak oluşumu gibi belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler akla AIDS hastası olma düşüncesini hemen getirmeyeceği için hastalık vücuda hızla yayılmaktadır. İlerleyen bu hastalıkla beraber yeni belirtiler görülecektir. Bunlar; sık sık gece terlemesi, kişide istem dışı ani kilo kayıpları, sürekli ateşli olma durumu, vücudun farklı birçok yerinde mor ve mora yakın renklerde lekelenmeler, kişide unutkanlık, solunum yolu ile oluşan hastalık gibi belirtiler ve şikayetler de ortaya çıkmaya başlar.

AIDS Nasıl Bulaşır?

HIV virüsünün kişinin vücuduna enfekte olarak vücut sıvılarına ulaşır ve bu kişi bir başka kişi ile cinsel yolla ilişkiye girdiğinde o kişinin vücuduna da bu virüsün girişini sağlamış olur. AIDS üç yol ile bulaşmaktadır.

Birincisi cinsel yol ile bulaşmadır. Korunmasız cinsel ilişkiye giren insanların % 80 / % 85’i hastalığı bu şekilde birbirlerine entegre etmiş olurlar. HIV virüsü taşıyan kişinin bir kere bile olsa korunmasız ilişkiye girmesi halinde AIDS hastalığını yaymış olur. İkincisi ise kan yolu ile bulaşmadır. HIV virüsü bulanan kişinin kanında sağlıklı bir bireyin bu kan ile temas halinde olması durumunda hastalık sağlıklı kişiye geçer. Üçüncüsü ise anneden bebeğe bulaşır. Annede bir virüs var ise ve bebeğini emziriyorsa bu esnada da bulaşmış olur.

 AIDS Hastalığının Tedavisi Nedir?

HIV virüsü vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sistemi hücresi olan CD4 adlı hücre azalmaya başlar. Amaç ise bu azalan hücrenin azalmasını engellemektir. Bu tedavi de kullanılması için en az üç tane ilaç geliştirilmiştir. Kişilerin vücutları ve dirençleri farklı olduğundan ilacın virüse karşı tepkisine göre ilaç uygulanmaktadır. Hasta doktorunun bu hastalıkta kendisine verdiği ilacı veya tedaviyi düzenli ve aksatmadan devam ederse AIDS hastalığı büyük oranda kontrol altına alınmış olur. Sağlık herkes için önemlidir ve tedavileri aksatılmamalıdır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *