Aksesuar Meme Ne Demektir Nasıl Anlaşılır?
28 May, 2022 15:02 tarihinde eklendi

Aksesuar Meme Ne Demektir Nasıl Anlaşılır?

Aksesuar Meme Ne Demektir Nasıl Anlaşılır?

Aksesuar meme sorunu son zamanlarda giderek artan bir sorundur. Hastalar aksesuar memeyi koltuk altlarında hissederler. Aksesuar meme yağ bezesine benzeyen yumuşak ve hareket edebilen bir şişliktir. Aksesuar meme aslında normal meme dokusunun dışında oluşmuş ek bir meme dokusudur. Özellikle hamilelik sonrasında aksesuar meme daha da büyür. Bazen öyle büyür ki görsel olarak kişiyi rahatsız eder.

Aksesuar meme dokusu esasında doğuştan itibaren olan ve iki meme dokusundan fazla meme dokusu olma durumudur. Bu durum doğuştan olduğu için kendiliğinden iyileşmez ve gerilemez.

Aksesuar memesi hastalığı oldukça nadiren görülür. Toplumda görülme oranı % 2-6 arasındadır. Tabi aksesuar memesi olan bazı hastalar da önemsemeyip doktora gitmemektedir.

Aksesuar meme dokusu genelde ilk hamileliğe kadar herhangi bir şikayet oluşturmaz. İlk hamilelikte, özellikle emzirme döneminde koltuk altındaki bu yağ bezesine benzeyen yapı farkedilir. Bu yapı sızlama veya ağrı yapabilir. İkinci ve daha sonraki hamileliklerde bu doku daha da büyür.

AKSESUAR MEMENİN ÇÖZÜMÜ AMELİYAT MI

Özellikle ağrı ve sızlama yaşam kalitenizi etkileyen boyutlarda ise ameliyat çözümdür. Aksesuar meme dokusu hamilelik öncesinde tesbit edildiyse ameliyat yapılmalıdır. Bu yapı da meme kanseri de görülmektedir. Bu yapı muayene ve ultrason ile devamlı takip edilmelidir. Meme kanseri riski var ise ameliyat ile bu doku alınmalıdır. Ameliyat sonrasında geride meme dokusu kalmadı ise tekrarlama olasılığı azdır. Aksesuar meme dokusu büyüdükçe ameliiyat sırasında alınacak alan da genişler. Estetik açıdan da kötü bir görünüm olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *