Cinsel İsteksizlik Nedir?
10 Ara, 2021 19:05 tarihinde eklendi

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Kadın ve erkekler de zaman zaman meydana gelebilecek problemler arasında cinsel isteksizlik bulunuyor. Kadın ve erkeklerin sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girmelerini engelleyen birbirinden farklı nedenler vardır. Bu nedenler arasında psikolojik, kültürel, tıbbi durumlar ve sosyal durumlar ilk sıralarda yer almaktadır. Günümüzde cinsel isteksizlik özellikle kadınlar da daha fazla görülüyorken erkekler de yüksek bir oranda görülebilmektedir. Bu durum erken boşalma, penis de sertleşme problemi ya da boşalma da güçlük gibi problemler erkeğin cinsel ilişkiden soğumasına sebep olabiliyor. Aynı zamanda ilişki sırasında ağrı, cinsel ilişki sırasında zevk alamamak ya da partnerin cinsel ilişkiye zorlaması da kadınlar da cinsel ilişkiden soğumasına sebep olarak cinsel isteksizliği beraberinde getiriyor. 

Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Cinsel isteksizlik günümüzde son zamanlar da yaygınlaşan rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Bu durum her ne kadar psikolojik olduğu bilinse de bazı durumlar da tıbbi sebeplerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Cinsel isteksizlik psikolojik olarak kadın ve erkeği her ne kadar etkilese de bazı sağlık problemleri de bu durum ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilmektedir. Cinsel isteksizlik nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Cinsel ilişki sırasında utanma, günahkarlık duygusu ve suçluluk duygusu,
  • Cinsel ilişkiyi gerçekleştirememe,
  • Cinsel ilişki sırasında kadında ya da erkek de meydana gelen ağrı ya da kasılma durumu,
  • Erkeklerde penis sertleşmesi güçlüğü,
  • Kadın orgazm ve uyarılamama sorunu,
  • Eşler arasında ki uyum ve anlaşma durumu

Gibi birçok sebepten ötürü cinsel isteksizlik görülebilmektedir. 

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizlik hem kadın için hem de erkek için büyük bir problemdir. Ancak bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür. Cinsel isteksizlik durumu ile karşı karşıya kalan eşlerin sabırlı olması ve bu süreç içerisinde zorlamanın olmaması gerekmektedir. Tedavi sırasında eşler arasında ki uyum sağlanarak cinsel uyumun inşa edilmesi sağlanacaktır. Cinsel isteksizliğin altında yatan sebeplerin bulunması doğrultusunda doktor kontrolü altında psikolojik ve ilaç tedavisi ile en kısa sürede olumlu sonuç alınması sağlanır. Eğer cinsel ilişki psikolojik ise cinsel terapi ve aile terapisi uygulanarak çeşitli egzersizler ile çözüme kavuşturulur. Ancak tıbbi sorunlar nedeniyle cinsel isteksizlik var ise bu durumda hekiminizin uygulayacağı ilaç tedavisi ile problemin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *