Erken Boşalıyorum Ne Yapabilirim?
15 Kas, 2021 19:05 tarihinde eklendi

Erken Boşalıyorum Ne Yapabilirim?

Erken Boşalıyorum Ne Yapabilirim?

Erken boşalma pek çok erkeğin mustarip olduğu konulardan bir tanesidir. Bu noktada erken boşalmanın çoğu durumda nedeni bilinmemektedir. Erken boşalmaya neden olabilecek psikolojik ve organik sorunlar vardır.

Çoğu erkek ilk cinsel deneyimlerinde hızlı boşalma yaşar. Tipik olarak, erkekler cinsel ilişki deneyimleri arttıkça boşalma hızlarını kontrol etmeyi öğrenirler ve gerçekleştirildikleri ortam daha fazla güvenlik sunar.

Boşalmayı kontrol edememenin başlıca psikolojik nedenleri kaygı, suçluluk, öğrenme zorluğu ve iyi bir sevgili olamama korkusudur. Tüm bu olumsuz duygular birbirini izleyen başarısızlıklarla güçlenir ve artan kaygı ve hayal kırıklığını beraberinde getirir. Ayrıca kronik prostatit, ilaç alımı, tiroid sorunları, nörolojik hastalıklar gibi organik nedenler de olabilir. Pek çok durumda organik ve psikojenik nedenler birbirleriyle etkileşir ve birbirini güçlendirir.

Erken Boşalmayı Nasıl Yenebilirim?

Bu sorun ara sıra ortaya çıkıyorsa, sorunu partnerinizle tartışabilir, kaygı ve suçluluğu kontrol etmeye çalışabilir ve yavaş yavaş boşalmanızı kontrol edebilirsiniz. Sorun devam ediyorsa ve sizin veya eşiniz için sorunlara neden oluyorsa, en kısa zamanda bu patolojide deneyimli bir uzmana danışmalısınız.

Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

Erken boşalması ve iktidarsızlığı olan hastalarda öncelikle erektil disfonksiyon tedavi edilmelidir.  Doktor hastaya mevcut tüm tedavileri ve bunların her birinin risklerini ve faydalarını açıklamalıdır.

Temel olarak iki tür tedavi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir. 

Psikolojik Tedavi

  • Psikoterapi
  • Davranışsal terapiler

Farmakolojik Tedavi

  • İlaçlar 
  • Penis üzerinde anestezik krem

Anestezik kremler ilişkiden önce 30 dakika penise 20 uygulanabilir. Son olarak, tedavi seçiminde doktorun mevcut tüm tedavileri açıklaması gerektiği ve hastanın görüşünün çok önemli bir rol oynadığını kesinlikle unutulmamalısınız. 

Erken Boşalma İçin İpuçları

  • Her yaşta ortaya çıkabilen bir problemdir.
  • Bu sorununuz varsa kronikleşmesine ve cinsel yaşamınızı ve eşinizi etkilemesine izin vermeyin.
  • Uzman bir üro-androloğa danışın.
  • Erken teşhis ve tedavi sorunun çözülmesine yardımcı olur.
  • Andrologunuz tüm tedavileri size açıklamalıdır ve tedavi seçiminde temel bir rol oynarsınız.
  • Dapoksetin, erken boşalma için özel bir ilaçtır. Erken boşalma konusunda uzman bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *