Hamilelik Sonrası Kadınların Cinsel Hayatında Neler Olur?
7 Kas, 2021 19:05 tarihinde eklendi

Hamilelik Sonrası Kadınların Cinsel Hayatında Neler Olur?

Hamilelik Sonrası Kadınların Cinsel Hayatında Neler Olur?

Doğum sonrasında kadının vücudunun iyileşmesi normal doğum da olsa, sezaryen de olsa zaman alır. Doğumdan sonra cinsel ilişki için 6 hafta kadar beklemek uygun olacaktır. Bu 6 haftada rahim ağzı anca kapanır. Doğum sonrasında olan kanamalar biter ve dikişler iyileşir. Kadınlar doğumdan sonra kendilerini ruhsal açıdan cinsel ilişkiye hazır hissetmelidir. Bu hazır hissetme her kadınlarda değişkenlik gösterir. Ayrıca doğum sonrasında annede halsizlik sebebiyle cinsel istek de azalır. 

Özellikle bebeğinizi emziriyorsanız vajinanız daha hassas ve daha kuru olur. Bu kuruluk nedeniyle cinsel ilişki sırasında bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Böylesi bir durumda eşinizle ön sevişmeyi uzun tutun. Kuruluk için vajinal kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. Cinsel ilişki pozisyonunuzu da cinsel organınıza baskı yapmıyacak şekillerden seçmelisiniz. 

Özellikle birden fazla normal doğum yaptıysanız, vajinadaki kasların gevşemesi nedeniyle cinsel uyarılma azalabilir. Bu kaslarınızı güçlendirmeniz için egzersiz yapmalısınız. 

Tekrar hamile kalmak istemiyor iseniz doğum kontrolüne başlamalısınız. Emzirdiğiniz için preverzatif kullanmak en doğru korunma yolu olacaktır. 

Yeni doğmuş bir bebeğe bakmak oldukça zor olduğu için kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ve bu sebeple cinsel ilişkiyi canınız istemeyebilir. Annenin canı cinsel ilişki isteyene kadar sarılma, öpüşme gibi hareketleri deneyin. Kendinizi hazır hissedince cinsel isteğiniz de yerine gelecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *