1 Ara, 2021 19:05 tarihinde eklendi

HPV Enfeksiyonu Nedir?

HPV Enfeksiyonu Nedir?

HPV enfeksiyonu, günümüzde yaklaşık 10 kişiden 2’sinde görülen sinsi bir bakteridir. Sadece temas yolu ile insandan insana geçen bu bakteri ten teması, cinsel birliktelik ve yakınlaşmalardan bulaşır. HPV enfeksiyonu adını verdiğimiz bu virüsün 100’den fazla çeşidi vardır ve çok ciddi tehlikeleri beraberinde getirebilir. Bu nedenle bu rahatsızlığa yakalanmış olan insanların büyük bir çoğunluğu bu hastalıktan hemen kurtulamaz. Çünkü bakterinin vücuda yayılma hızı yavaştır ve bir anda vücuda dağılamaz. Ayrıca belirtileri göstermesi çok uzun süreceği için hastanın vücudunda bir terslik olduğunu ve hastalanabileceğini anlaması çok uzun sürebilir. Bu hastalıktan korunmanın çok fazla yolu vardır ama sakınmak kolay değildir. 

HPV Virüsü Nedir?

HPV (Human papillorna Virüs) adı verilen hem kadın hem de erkeklerin genital bölgelerinde yaşayan, belirti gösteren sinsi bir virüs çeşididir. Kendi içerisinde yaklaşık 100’e kadar gruba ayrılabilir. Bilinenin aksine 80’e yakın HPV virüsü zararsızdır geriye kalan 20 tanesi ise sinsidir ve tehlikelidir. 

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsü ne yazık ki gözle görülebilecek belirtiler göstermez. Bu da bu hastalığın en sinsi olduğu noktadır. Vücuda yayılma hızı çok yavaştır, genital bölgede başlayarak diğer organlara dağılmaya başlayan HPV’yi anlamak için gerçekten ciddi bir belirti olması gerekir. 

Erkeklerde şu şekilde belirti gösterebilir:

  • Genital bölgede siğillerin oluşması erkeklerdeki en büyük belirtidir. 
  • Çok nadir (10.000.000 kişiden 2 kişide penis ya da anüs kanserine yol açar.
  • Yine çok düşük olasılık ile boğaz kanseri de mümkündür.
  • Cildin belirli kısımlarında enfeksiyonlara, ciltte siğil oluşmasına ve genital siğillere yol açabilir. 

Kadınlarda belirtileri:

  • Vajinada oluşan siğiller sebebi ile cinsel ilişki esnasında ciddi oranda ağrılar.
  • Üretra kısmındaki siğiller sebebi ile idrar yapma aşamasında şiddetli ağrılar.
  • Rahim kanseri de belirtidir.
  • Genital, vajinal ve çeşitli bölgelerde oluşan siğiller de belirtidir.

HPV Enfeksiyonu Tedavisi

100 adet HPV’den 80 tanesinden bir tanesi bulaşmış durumda ise iyi haber. Kendi kendine iyileşebilir ama tabii ki uzman hekime görünmekte fayda var. Ama diğer 20 adet grup bulaşmış durumda ise biraz daha üzerine düşmek gerekir. Bu sebeple üroloji servisi ile görüşmek çok doğru olacaktır. 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *