Kadın ve Cinsel Sağlık
3 Ara, 2022 22:20 tarihinde eklendi

Kadın ve Cinsel Sağlık

Kadın ve Cinsel Sağlık

Birçok kadın mastürbasyon hakkında çok az şey biliyor ve utanç duygusundan dolayı bunun hakkında konuşmak istemiyor. Nasıl, ne sıklıkla, nasıl veya nasıl mastürbasyon yapacağını, mastürbasyon sırasında herhangi bir tehlikesi olup olmadığını merak etmeyen kız yoktur herhalde. Mastürbasyon, yaygın bir cinsel uygulamadır, erken çocuklukta başlar ve genellikle yaşam boyunca hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Mastürbasyon kavramı uzun zamandır gizlenip utanç verici bir şey olarak lanse edilse de hala kadın ve erkeklerin yaşamları boyunca sıkça yaptıkları cinsel aktivitelerden biridir. Bu terim, kültür yoluyla aktarılan ve genellikle suçluluk ve utanç duygularına yol açan bazı olumsuz tutumlarla ilişkilidir.

Mastürbasyon ile cinsel gelişim ve vücut hakkında bilgi edinme ve cinsel uyaranlara tepki verme yolları arasında pozitif bir bağlantı olduğu biliniyor. Aynı zamanda kadının cinsel ilişkilerden zevk alma becerisine olumlu katkı sağlayan ve benlik saygısı ile olumlu yönde ilişkili bir faktör olarak tanımlanmaktadır. Bu konuyla ilgili birçok çalışma, mastürbasyonun cinsel sağlık ve cinsel işlev göstergeleri ile ilişkilendirilebileceğini göstermektedir. Mastürbasyonun amacı sadece orgazma ulaşmak değil, aynı zamanda kişinin kendi bedenini, zevkini, cinsel gerilimden kurtulmasını, rahatlamasını veya bize neyin uygun olup neyin olmadığını keşfetmenin bir yoludur.

Cinsel Yardımcıların Kullanımı

Kadınlar farklı şekillerde mastürbasyon yaparlar veya farklı nesneler kullanırlar. Çoğu kadın kendi ellerini kullanır ve çoğu bu aktiviteye bir vibratör yardımıyla girer. Seks yardımcılarının kullanımı genellikle risksizdir, ancak bazı kadınlar bazen kısa süreli uyuşukluk ve tahriş hissettiklerini veya cinsel yardımcıları kullandıktan sonra hafif yaralanmalar yaşadıklarını bildirmektedir. Kadınların cinsel yardımcı olarak kullandıkları nesneler toksik olmayan malzemelerden yapılmalıdır. Seks oyuncakları, cinsel organları yaralayabilecek keskin kenarlara veya tümseklere veya bakterilerin çoğalabileceği oyuklara sahip olmamalıdır. Ayrıca, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riski ile ilişkili olabileceğinden, eşler arasında yardımların paylaşılması önerilmez. Cihazın daha iyi tolere edilmesi için nemlendirici veya kayganlaştırıcı kullanılması önerilir ve bazı kadınlar cihazı kullanmadan önce prezervatif takmayı tercih eder. Ev eşyalarının (mumlar, salatalıklar, muzlar, şişeler, deodorantlar vb…) kullanılması tavsiye edilmez çünkü bunlar vajina veya kolona girerse sağlık sorunlarına yol açabilir. Alt karın bölgesinde ağrı şikayeti ile doktora gelen ve muayene sırasında çeşitli iltihaplara neden olan bakterilere rastlayan kadınlar vardır. Bazen mastürbasyon için uygun olmayan nesnelerin kullanılması vajinada tıbbi müdahale gerektiren mekanik hasara neden olabilir. Bu nedenle cinsel yardımcıların kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Mastürbasyon

Kadınlar ve erkekler genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi sırasında mastürbasyonun güvenliği ve mastürbasyon sırasında cinsel yolla bulaşan bir hastalığın olası enfeksiyonu konusunda endişe duymaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların nasıl yayıldığını anlamak, mastürbasyonun risklerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu olan bir kişi tarafından daha önce kullanılmış bir seks oyuncağı kullanmıyorsanız, mastürbasyon yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanmanız mümkün olmaz. Cinsel hastalığınız bulunuyorsa, mastürbasyonun güvenliği, teşhisinize veya hastalık tipinize bağlıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi sistemik ise yani antimikrobiyal ilaçlar alıyorsanız mastürbasyon güvenlidir. Yani ilacı içerseniz tüm vücut iyileşir ve tekrar enfeksiyon kapma riski yoktur. Ancak cinsel yolla bulaşan hastalık kremler veya diğer topikal yollarla tedavi ediliyorsa dikkatli olunmalıdır. Bu ajanlar genellikle cilt enfeksiyonları için kullanılır, bu nedenle bir bölgeyi tedavi etmek vücudunuzun diğer bölgelerini enfeksiyondan korumaz. Örneğin enfeksiyonlu yaraya dokunursanız vücudun başka yerlerine bulaşabilir ve bu şekilde enfeksiyonu cildin enfekte olmayan bir bölümüne aktarabilirsiniz. Ayrıca partnerinizle karşılıklı mastürbasyon yapıyorsanız, birinizin cinsel yolla bulaşan bir hastalığı varsa, bu şekilde cinsel yolla bulaşan hastalığı enfekte olmayan partnerinize bulaştırabilirsiniz.

Kadınlarda İstenmeyen Rahatsızlıklar

Mastürbasyon sırasında ve sonrasında özellikle kadınlarda cinsel organların erkeklere göre daha hassas bir anatomik yapıya sahip olması nedeniyle istenmeyen bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu, zevk veriyorsa mastürbasyonu tamamen bırakmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak yardımcıların sıklığına ve kullanımına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Çok sık ve yaralanmalara neden olacak şekilde mastürbasyon yapıyorsanız, belirli bir süre boyunca uygun sayıda ve şekilde mastürbasyon yapmayı kesinlikle düşünmelisiniz. Bazı kadınlar bunu daha sık, bazıları nadiren yapar, ancak genital bölgede ağrı, tahriş veya rahatsızlık hissediyorsanız ve gözle görülür yaralanma belirtileri varsa, kesinlikle mastürbasyon sıklığını ve yöntemini düşünmelisiniz.

Mastürbasyon veya cinsel sağlık alanındaki diğer herhangi bir konu ile ilgili soruları olduğunda herkes kiminle iletişime geçeceğini bilmelidir. İnternet mevcuttur ve kullanımı kolaydır, ancak bazen özel durumumuza karşılık gelen veya cinsel sağlık hakkında uygun bilgileri bulmak kolay değildir. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız veya cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili herhangi bir endişeniz veya şüpheniz varsa jinekolog ile iletişime geçmelisiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *