6 Ara, 2021 19:05 tarihinde eklendi

Klamidya Nedir?

Klamidya Nedir?

Klamidya “Chlamydia trachomatis” adı verilen bir çeşit bakteridir. Bu bakteri türü sadece ten teması ve cinsel ilişki ile bulaşır. Amerika’da her yıl 2,5 milyon insan Klamidya vakası ile doktora başvurur. Bu da hastalığın ne kadar önemli ve ciddi boyutlarda olabileceğinin bize en büyük göstergesidir. Kadınlarda genellikle rahim ağzı enfeksiyonuna yol açan bu hastalık, zaman içerisinde hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlık, ektopik gebelik ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. O nedenle Klamidya gibi önemli bir virüse yakalanmış olan kişilerin çok hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. 

Klamidya Enfeksiyonu Popülerliği

Klamidya enfeksiyonu bir yıl içerisinde ortalama olarak 2,8 milyon insana bulaşıyor. Tüm dünya çapında bu kadar küçük bir rakam gibi görünüyor olsa da ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Ayrıca Klamidya enfeksiyonu herhangi bir belirti vermediği için doktora başvuran insan sayısı sadece 2,8 milyondur. Haberi olmadan bu hastalığa yakalanmış olabilecek insan sayısının yıl içerisinde yaklaşık 20 milyondan fazla olduğu düşünülüyor. 

Klamidya Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Klamidya çok sinsi bir virüstür. Öyle ki bazı insanlar yıllarca Klamidya olduğunu düşünmez bile. Ancak sonuç kısırlık olduğu zaman yavaş yavaş fark edilir. Klamidya enfeksiyonu ten teması ve cinsel birliktelik sonrasında bulaşır. Rahim ağzında başlayan bu hastalık, rahime ve üreme kanallarına kadar ilerler. Buralarda yuvalanan bakteri çoğalmaya başlar. Erkeklerde ise benzer şekilde penis ve testislerde birikerek kısırlığa kadar sonuç doğurabilir. 

Klamidya Tedavisi Nedir?

Klamidya tedavisi, antibiyotik ile gerçekleşir. Klamidya olduğunu düşünen ya da herhangi bir aksilik olduğunu düşünerek doktora başvuran insanlara son aşamalarda Klamidya ve benzeri hastalıkların testleri yapılır. Eğer hastanın Klamidya olduğu anlaşılırsa hızlı bir şekilde antibiyotik tedavisine başlanır. Bu arada durumun ne kadar ilerlemiş olduğu tespit edilir. Eğer virüs yeni yayılıyor ise bu iyi haber çünkü Klamidya bu seviyelerde rahatlıkla alt edilebilir. Ama ilerlemiş ve kısırlığa kadar getirmiş ise bu zor bir süreç yaratacaktır. Klamidya her ne kadar tedavi edilmiş olsa da dikkat edilmez ise tekrar başlayabilecek potansiyelde bir virüstür. 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *