19 Kas, 2021 19:05 tarihinde eklendi

Vajina Morarması

Vajina Morarması

Mantar, parazit ya da benzeri bakteri enfeksiyonların sebebiyle meydana gelen Vajina morarması günümüzde pek çok kadında görülebilmektedir. Bu rahatsızlık bazı kişiler de mantar ya da parazit enfeksiyonlardan dolayı görülerken bazı vakalar da ise her ikisi birden neden olabilmektedir. Vajina morarması günümüzde kadınlar da ortalama %75’i yaşamları boyunca en az bir kez, senede iki veya daha fazla olacak şekilde görülebilmektedir. 

Mantar Enfeksiyonu

Kadınların günümüzde zaman zaman karşılaşmış olduğu rahatsızlıklar arasında bulunan vajina morarmasının tıpta ki karşılığı mantar enfeksiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonu gebelik, doğum kontrol hapı, uzun süren antibiyotik kullanımı ve tedavi edilmeyen şeker hastalığı yüzünden oluşabilir. Candida Albicans ve Torulopsis Glabrata adı verilen iki türlü mantar vardır bu mantar türleri vajinitlere sebep olacağı için vajinada yoğun kaşıntı ile birlikte kendisini hissettirmektedir. Bazı kadınlarda beyaz renkli ve kokusuz akıntıya sebep olabilir.

Dış genital bölgede enfeksiyon kendisini kaşıntı ve kızarıklık olarak öne sürer sonrasında ise ödeme dönüşür. Bazı durumlarda kaşıntının sebep olduğu tahriş sebebi ile idrar yaparken yanmaya sebep olur. Vajinal mantar enfeksiyonları ilişki esnasında acıya sebebiyet verir. Bu şikayetlerle başvuran kadınlara tanı koymak çok kolaydır. Gerektiği durumlarda vajinal salgı örnekleri incelenir. Bazı durumlarda ise, hiçbir şikâyeti olmayan bir kadının jinekolojik muayenesinde veya alınan papsmear örneklerinde mantar saptanabilir. Bu durumda doktorların bir kısmı mutlak tedavi önerir, bir kısmı ise şikâyet yaratmayan mantarlara ilaç tedavisi yapabilir.

Kronik Mantar Enfeksiyonları

Bazı kadınlarda alt genital bölgede inatçı kaşıntılar meydana gelmektedir. Bu kaşıntılar sürekli olarak mantar enfeksiyonu tanısıyla tedavi edilmeye çalışılır. Kronik mantar enfeksiyonu çok sık rastlanan bir durum değildir. Bu durum ile karşı karşıya geldiyseniz eğer, olay ya dermatit ya da alerjik sebeplerden ortaya çıkmıştır, kalıtımsal oldukları için uygun ortamı bulana kadar meydana çıkmazlar. Böyle bir durumda mantar ilaçlarıyla tedavi mümkün olmayacaktır.

Enfeksiyona Bağlı Olmayan Vajinitler

Vajinanın doğal ortamını oluşturan laktobasil adlı bakteri östrojen hormonunun vajinaya etkisi ile ayakta kalırlar. Östrojen hormonu vajina dokusunun sağlamlığını da sağladığı için herhangi bir nedenle östrojen seviyesi azalırsa vajina dokusunda incelme görülebilir. Vajinanın incelmesi ilişkide ağrı ve kanamaya sebep olur, ek olarak laktobasillerin azalmasıyla oluşan enfeksiyon akıntıya sebep olacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *