3 Kas, 2021 19:05 tarihinde eklendi

Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinal Enfeksiyonlar

Vajina morarması, vajinitler yani vajinanın enfeksiyonları mantar, parazit veya benzeri bakteri enfeksiyonlarının sebebiyet verdiği bir hastalıktır. Bazı kişilerde mantar veya parazit sebep olurken bazı kişilerde bu ikisi birden neden olabilir. 

Mantar Enfeksiyonu

Kadınların ortalama %75’i yaşamları boyunca en az bir kez, senede iki veya daha fazla vajinal morarma yaşayabiliyor. Bu hastalığın tıpdaki karşılığı mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonu ise, gebelik, doğum kontrol hapı, uzun süren antibiyotik kullanımı ve tedavi edilmeyen şeker hastalığı yüzünden oluşabilir. Candida Albicans ve Torulopsis Glabrata adı verilen iki türlü mantar vardır bu mantar türleri vajinitlere sebep olacağı için vajinada yoğun kaşıntı ile birlikte kendisini hissettirmektedir. Bazı kadınlarda beyaz renkli ve kokusuz akıntıya sebep olabilir. 

Dış genital bölgede enfeksiyon kendisini kaşıntı ve kızarıklık olarak öne sürer sonrasında ise ödeme dönüşür. Bazı durumlarda kaşıntının sebep olduğu tahriş sebebi ile idrar yaparken yanmaya sebep olur. Vajinal mantar enfeksiyonları ilişki esnasında acıya sebebiyet verir. Bu şikâyetlerle başvuran kadınlara tanı koymak çok kolaydır. Gerektiği durumlarda vajinal salgı örnekleri incelenir. Bazı durumlarda ise, hiçbir şikâyeti olmayan bir kadının jinekolojik muayenesinde veya alınan papsmear örneklerinde mantar saptanabilir. Bu durumda doktorların bir kısmı mutlak tedavi önerir, bir kısmı ise şikâyet yaratmayan mantarlara ilaç tedavisi yapabilir. 

Hangisinin doğru olduğunu elbette bizler bilemeyiz, doktorun hangi tedavi yönteminin sizin için mantıklı olacağına iyi karar vermesi gerekiyor. Bazı doktorlar ise bu mantar hücrelerini vücuttan atmaya çalışacaktır. Bu durum kadının sonraki yaşamında mantar enfeksiyonundan sonsuza dek kurtarabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşabilen bir rahatsızlık değildir.

Kronik Mantar Enfeksiyonları

Bazı kadınlarda alt genital bölgede inatçı kaşıntılar meydana gelmektedir. Bu kaşıntılar sürekli olarak mantar enfeksiyonu tanısıyla tedavi edilmeye çalışılır. Kronik mantar enfeksiyonu çok sık rastlanan bir durum değildir. Bu durum ile karşı karşıya geldiyseniz eğer, olay ya dermatit ya da alerjik sebeplerden ortaya çıkmıştır, kalıtımsal oldukları için uygun ortamı bulana kadar meydana çıkmazlar. Böyle bir durumda mantar ilaçlarıyla tedavi mümkün olmayacaktır.

Enfeksiyona Bağlı Olmayan Vajinitler

Vajinanın doğal ortamını oluşturan laktobasil adlı bakteri östrojen hormonunun vajinaya etkisi ile ayakta kalırlar. Östrojen hormonu vajina dokusunun sağlamlığını da sağladığı için herhangi bir nedenle östrojen seviyesi azalırsa vajina dokusunda incelme görülebilir. Vajinanın incelmesi ilişkide ağrı ve kanamaya sebep olur, ek olarak laktobasillerin azalmasıyla oluşan enfeksiyon akıntıya sebep olacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *