Vajinal Mantar – KANDİDİYAZİS
12 Mar, 2022 21:36 tarihinde eklendi

Vajinal Mantar – KANDİDİYAZİS

Vajinal Mantar – KANDİDİYAZİS

Kadınlarda çok yaygın olarak görülen bir sağlık problemidir. Normalde vajinal florada zaten bakteri ve mantar hücreleri vardır. Fakat bakteri ve mantar dengesi değişir ise kandida adı verilen mantar hücrelerinde bir çoğalma olur. İşte bu durumda kaşıntı, şişlik, akıntı ve tahriş olma yaşanan vajinal mantar enfeksiyonu oluşur. Yukarıdaki belirtiler ilaç kullanımı ile bir kaç gün içerisinde hafifler. Eğer enfeksiyon ileri safhada ise belirtilerin azalması iki haftaya kadar sürebilir. Eğer daha önce de vajinal mantar enfeksiyonu geçirdiyseniz tekrarlama olasılığı yüksektir.

Vajinal mantar vaajinada ve çevresinde bulunan vulva denilen dokularda kaşıntı , akıntı ve tahrişe sebep olan çok yaygın görülen bir enfeksiyondur. Bu hastalık tüm kadınların % 75 ine en az bir kere uğrar. Vajinal mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşmaz. Cinsel açıdan aktif olmayan kadınlarda, cinsel hayatı aktif olan kadınlara oranla çok daha sık görülür.

Vajinal florada bulunmakta olan lactobacillus bakterileri vajinaadaki kandida sayısını kontrol altında tutar. Ancak vücutta bu faydaalı bakterilerin sayısını azaltan bir engesizlik yaaşandığında kandida sayısında artış olur ve enfeksiyon oluşur. Antibiyotik kullanımı sonrasında bakterilerin sayısı azalır ve mantar enfeksiyonuna bir zemin hazırlar. Vajinal mantarın diğer sebepleri : hamilelik , diyabet, bağışıklık sisteminin zayıflığı, aşırı şeker tüketimidir. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanımı, hormonal dengesizlikler, stres ve uykusuzluk da nedenler arasındadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *