Meme Kanseri ve Erken Tedavi
20 May, 2022 12:44 tarihinde eklendi

Meme Kanseri ve Erken Tedavi

Meme Kanseri ve Erken Tedavi

Dünyada meydana gelen ölümcül hastalıkların başında yer alan kalp ve damar hastalıklarından sonra en fazla ölümlerin olduğu hastalıklardan biridir Meme kanseri

Kadınlarda ortaya çıkan bu hastalık kanser gurubunda akciğer kanserinden sonra meme kanseri gelmektedir. Yeni doğan kız çocuğunun meme kanserine yakalanma riski %12 civarında olmaktadır. Erkeklerde görülme oranı ise %1 civarındadır. Diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. 

Meme Kanseri Ne Anlama Gelir?

Meme dokusu içerisinde yer alan süt bezlerinin veya süt kanallarının hücre yapılarının bozulması ile meydana gelen ve diğer organlara da yayılma riski bulunduran bir tümördür. Bu hastalık türü erken dönemlerde kendini belirtmez. Meydana gelen bu kitle ele gelebilecek büyüklüğe gelmeden 2 yıl önceden mamaografi taraması yapılarak anlaşılmaktadır. Erken olarak fark edilmeyen kanser hücreleri belirli bir süre sonra meme dokuları içerisinde büyüme göstererek tümör denilen bir kitle halini alır. Bu durumdan sonra metastaz adı verilen lenf ve kan yolu ile diğer organlara yayılmaya başlar. 

Meme Kanserinin Belirtileri

Sinsi bir şekilde uzun yıllar hiçbir belirti göstermeden ortaya çıkan bu hastalık meme kanseri olarak ilerleme yapar ve aşağıda belirttiğimiz durumlar ile kendini belli eder.

  • Memelerde şekil bozukluğu
  • Memelerde büyüme
  • Meme başlarından gelen akıntı
  • Memelerde ve koltuk altlarında meydana gelen şişlikler
  • Meme ucunda kızarıklığın ortaya çıkması
  • Meme başlarında egzama gibi döküntüler oluşması
  • Meme cildi üzerinde ortaya çıkan kızarıklık

Meme Kanserinin Nedenleri

Meme kanserinin ortaya çıkmasının nedenleri olarak kişilere bağlı genetik ve çevre etkileri başta gelmektedir. Meme kanseri genel olarak kadınlarda daha fazla görülmektedir. Yaş ortalaması olarak da 50 yaş yukarıdır. Birinci derece akraba olan kişilerde önceden meme kanseri olan kişilerin ve akrabaların meme kanseri olmaları fazla etken olmaktadır. 

Meme Kanseri Çeşitleri

Meme kanseri 2 ana temel olarak gruba ayrılır. Bunlar noninvaziv kanseri ve invaziv kanseri olarak adlandırılır. Noninvaziv kanseri yayılmayan türüdür ve kendi arasında lobüler karsinoma ve duktal karsinoma olarak 2 ye ayrılır. Mamoğrafi taraması sonucu ön planda olan insitü kanserleri %20’lere kadar çıkmıştır.

 Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Verilir?

Kanser taraması yapılarak sağlık kuruluşlarının yapacağı bazı testler ile hastalık teşhisi konulur. Meme kanseri ve erken tedavi yolları ile sağlıklı günler sizlerin olsun.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *