HSV Uçuk Hastalığı Nedir?
7 Ara, 2021 19:05 tarihinde eklendi

HSV Uçuk Hastalığı Nedir?

HSV Uçuk Hastalığı Nedir?

HSV uçuk hastalığı günümüzün en popüler ve en yaygın bulaşan cinsel ilişki sonrasında bulaşan virüslerinden bir tanesidir. Özellikle son on yıl içerisinde milyonlarca insana bulaşan bu virüs, çeşitli hastalıklara da kapı aralıyor. Tıp dilinde Herpes Simpleks adı ile de bilinen HSV uçuk hastalığı, deri teması, cinsel ilişki sonrası ve ortak eşya kullanımı sonrasında bulaşabilen nadir hastalıklardan bir tanesidir. Eğer önlenmezse kısırlık ve çeşitli iç organ hastalıklarına da sebep olabiliyor. Günlük yaşamı çok etkilemeyen bu virüs, 10’a yakın çeşitli tipi ile insan hayatını ortalama olarak tehlikeye sokuyor. 

Belirtileri Nelerdir?

HSV belirtileri olarak karşımıza genital bölgede çıkan uçuk çıkıyor. HSV belirtileri genellikle 20 yaşın üzerindeki ve düzenli cinsel ilişkiye giren insanlarda görülür. Özellikle sürekli partner değiştiren kişilerde görülen bu hastalık, son derece önemlidir. Eğer önlenmezse insanı kısırlığa kadar götürebilen bir yapıya sahiptir. Son on yılda yapılan araştırmalar neticesinde vakayı yaşayan 100 kişiden 15’inde kısırlık gibi sonuçlar alınmıştır. Yapılan testler ve iyileştirme çalışmaları ne yazık ki başarısız olmuştur. Bu da önlenmezse ciddi tehlikeleri beraberinde getiren bir yapıya sahip olduğunu bize çok açık bir şekilde gösteriyor. En büyük belirtisi ise genital bölgede oluşan uçuktur. İdrar yapma aşamasında eğer yanma gibi bir durum da hissediliyor ve bunu her geçen gün şiddet artırıyorsa derhal uzman hekime görünmek mantıklı olacaktır.

Tedavisi Nedir?

HSV uçuk tedavisi olarak çeşitli antibiyotikler kullanılabilir. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli kurallardan bir tanesi HSV virüsü sadece uzun bir süre uyutulabilir. Antibiyotikler dahi bu virüsü vücuttan atmaya yetmeyebilir. Kişi iyileştiğini düşünürken oysaki sadece virüsler uyutulmuştur. Eğer canlı bir HSV virüsü vücuda tekrar giriş yapacak olursa uyuyan tüm virüsler uyanacak bu kez daha etkili bir şekilde savaş vermeye başlayacak. Bu nedenden ötürü HSV uçuk hastalığı tedavisi alan kişilerin mutlaka tedavilerini uzman hekim ‘Tamam artık kurtuldun’ diyene kadar bırakmaması gerekir. Eğer tedavi yarım bırakılırsa çok ciddi sonuçlar doğabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *